12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy

12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy

W piątek 26 października Senat przyjął z poprawkami ustawę o ustanowieniu dnia wolnego od pracy 12 listopada 2018. Wcześniej, we wtorek, uchwalił ją Sejm. Parlamentarzyści chcą w ten sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości, która w tym roku wypada w niedziele. Dzięki temu będziemy mieć dodatkowy długi weekend.

Zgodnie z przepisami każde święto, które wypada w sobotę można odebrać w postaci dodatkowego dnia wolnego. W tym roku jednak 100 rocznica odzyskania niepodległości przypadała na niedzielę. Co roku 11 listopada był dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że wprowadzona ustawa nie zmienia realnie ilości dni wolnych od pracy w stosunku do innych lat. Można więc powiedzieć, że ustawa w tym roku ma po prostu wyrównać ilość dni wolnych od pracy.

Kto na pewno będzie pracował 12 listopada?

Podobnie jak w przypadku innych dni wolnych od pracy 12 listopada nie będzie dniem wolnym dla wszystkich. Po wprowadzonych poprawkach przez Senat ustawa ta nie obejmie publicznych szpitali oraz ambulatoriów. W poniedziałek 12 listopada świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej powinny być udzielane według zaplanowanych wcześniej na ten dzień zgłoszeń. Ministerstwo Zdrowia podało też, że apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy tego dnia również mają pracować.

Warto pamiętać o tym, że Kodeks Pracy wymienia zawody, które  mogą pracować mimo świąt. Są to między innymi prace związane z akcjami ratowniczymi w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego. Zakładowe straże pożarne, prace związane z ochroną mienia i środowiska, prace związane z usunięciami awarii, prace w ruchu ciągłym, prace zmianowe oraz prace z branży gastronomicznej i hotelarskiej.

Czy 12 listopada 2018 sklepy będą otwarte?

W projekcie ustawy przyjętej przez sejm znajduje się zapis:

„W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.”

Senat jednak przegłosował poprawkę, która ma to zmienić. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy w poniedziałek centra handlowe i sklepy będą otwarte. Ustawa wróci do sejmu i ponownie zajmą się nim posłowie. Czy zostanie ona przyjęta przez posłów z poprawkami dowiemy się 7 listopada. Na ten dzień zostało zaplanowane kolejne posiedzenie Sejmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj