Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia umowy jest niezwykle ważny dla pracownika. Od niego zależy czas, jaki pracownik będzie miał na znalezienie nowego miejsca pracy. Warto pamiętać o tym, że nawet w okresie wypowiedzenia przysługują w końcu dni wolne na poszukiwanie nowego stanowiska pracy. Okres wypowiedzenia jest też istotni dla pracodawcy, który w tym czasie może zaplanować zmiany kadrowe oraz przeszkolenie nowej osoby do pracy na danym stanowisku.

Nie raz spotykałam się z pytaniami od znajomych o obowiązujący okres wypowiedzenia. Okazuje się, że nie każdy pracodawca wprost zamieszcza taką informację na umowie, którą podpisał z pracownikiem. Czas ten jednak jest dość dokładnie uregulowany przez prawo.

Co wypływa na okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest zależny od kilku czynników. Wpływ na niego mają: rodzaj zawartej umowy i czas, na jaki została ona zawarta oraz okres zatrudnienia, który największe znaczenie ma przy umowach zawartych na czas nieokreślony.

Rodzaje umów, jakie wyróżniamy to: okres próbny, umowa na zastępstwo, umowa na czas określony i umowa na czas nieokreślony.

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Jeśli podpisaliśmy z pracodawcą umowę na okres próbny, czas wypowiedzenia będzie wynosił: 3 dni robocze – jeśli okres próby nie przekraczał 2 tygodni, tydzień – jeśli okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie – jeśli okres próbny wynosił 3 miesiące.

Umowę na zastępstwo zawiera się w przypadku, gdy pracodawca poszukuje osoby, która zastąpi osobę na danym stanowisku pracy w wyniku usprawiedliwionej nieobecności zatrudnionego, np. w trakcie urlopu wychowawczego. Okres wypowiedzenia w takim przypadku wynosi 3 dni.

Przy umowie na czas określony obowiązuje 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że taką umowę można wypowiedzieć w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli została ona zawarta na okres nie dłuższy niż pół roku oraz w przypadku, gdy taki zapis pojawił się w umowie.

Jeśli z pracodawcą zawarliśmy umowę na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia będzie zależał od czasu zatrudnienia. Jeśli w firmie pracujemy krócej niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W przypadku zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy do 3 lat okres wypowiedzenia będzie trwał miesiąc. Po przepracowaniu przynajmniej 3 lat okres ten wydłuża się do 3 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj