Wiele osób, które zastanawia się nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej ma obawy, czy biznes na pewno się uda. Na szczęście jednak od pewnego czasu przepisy umożliwiają nam na przeprowadzenie takiego testu. Mowa oczywiście o działalności nierejestrowanej.
To również bardzo korzystna możliwość prowadzenia małej działalności gospodarczej, która była od dawna wyczekiwana przez podatników.
Główne założenia działalności nierejestrowanej
Prawo polskie pozwala na prowadzenie działalności nierejestrowanej od 30 kwietnia 2018 roku. Z taką działalnością wiążą się dwa warunki. Pierwszy, najważniejszy z nich mówi, że działalność nierejestrowaną mogą prowadzić osoby fizyczne, które w danym miesiącu osiągają przychody nie wyższe niż 50% płacy minimalnej. Warto tutaj od razu podkreślić, że chodzi o przychody a nie dochody, czyli limit jest liczony od ogólnych obrotów. Jeśli w miesiącu przychody przekroczą wskazaną wartość dana osoba jest zobowiązana prowadzić standardową działalność gospodarczą. Drugi warunek mówi o tym, że osoba, które chce skorzystać z tej możliwości to taka, która w poprzednich 5 latach nie prowadziła działalności gospodarczej. Jednym z nielicznych wyłączeń ze stosowania tej formy są działalności wymagające posiadania koncesji i zezwoleń.
Osoba, która pragnie działać w ten sposób nie musi spełniać szczególnych formalności związanych z utworzeniem firmy. Jej jedynym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji sprzedaży i raz w roku rozliczenie się z podatku dochodowego. Tego typu forma jest, więc bardzo dobra do wykonywania drobnych prac takich jak dorywcze udzielanie korepetycji, prace rękodzielnicze czy opieka nad dzieckiem w niepełnym wymiarze godzin.
Czy działalność nierejestrowana posiada wady?
Od razu należy podkreślić, że prowadząc działalność nierejestrowaną nie odprowadzamy składki zdrowotnej ani składek społecznych. Skutkuje to tym, że nie odkładamy na swoją emeryturę. Ulgowe traktowanie podmiotu będące nierejestrowaną działalnością gospodarczą nie dotyczy jednak wszystkich dziedzin. Każdy, kto w ramach tego systemu prowadzi sprzedaż przedmiotów czy usług zobowiązany jest wypełniać przepisy związane z ochroną konsumentów a więc zgodnie z prawem obsługiwać proces zwrotów i reklamacji. Warto wiedzieć też, że nawet w tak drobnej działalności można stać się podatnikiem VAT na przykład wtedy, gdy będzie prowadzona sprzedaż biżuterii srebrnej, czy części komputerowych.
Jak widać działalność nierejestrowana jest dobrym sposobem na legalne funkcjonowanie dla osób, które chcą się zająć drobnym handlem czy usługami. Idealnie też sprawdzi się, jako pierwszy etap nowej działalności, która na dobre nie zdążyła się jeszcze rozwinąć.